Aanmelden
Themagebied: Ouderen
Doelgroepen: fysiotherapeuten / oefentherapeuten / geriatriefysiotherapeuten / ziekenhuisfysiotherapeuten
Werkgebied: Eerste lijn / tweede lijn
Startdatum: woensdag 10 december 2025
Einddatum: woensdag 17 december 2025
Aantal deelnemers: Minimaal 25, maximaal 40
Gem. beoordeling:
(7.5/10)
230 beoordelingen
Studiebelasting: 12 uur
Aantal contacturen: 15
Aantal contactdagen: 2
Taal: Nederlands
Verhouding praktijk en theorie: Overwegend theoretisch
Niveau: post-HBO elementair
Cursusnummer: 2500421
Blended learning: Nee
Masterclass: Nee
Toetsing: Nee
Certificaat: Ja

Quotes van cursisten

Ik heb er een goed gevoel bij dat ik de cursus heb gevolgd.

De eerste dag was een leerzame, maar zeer theoretische dag. De 2de dag was een Instructieve, afwisselende, leerzame, interactieve en praktische dag.

Sprekers waren goed en hadden een interactieve manier van lesgeven. Vooral het laatste uur waarin we in de praktijk aan de slag gingen was erg leuk!

Programma en informatie voor deelnemers

Als deelnemer krijg je toegang tot de besloten website www.npicursus.nl.
Op deze site tref je alle extra informatie aan zoals bijvoorbeeld het programma, eventuele voorbereiding en andere relevante informatie.

Videotrailer

Data

Woensdag 10 december en woensdag 17 december 2025

Kosten

565,- (met NPi-kortingskaart) respectievelijk € 625,- inclusief verzorging en cursusmateriaal

Locatie

  • Fletcher Hotel - Restaurant Klein Zwitserland te Heelsum (route)
De scholing is onderdeel van onderstaand aanbod:

Geriatrie

Zitanalyse en (rol)stoelaanpassingen
16-apr-'25 schrijf je nu in!
Osteoporose: preventie, behandeling en begeleiding
10-dec-'25 schrijf je nu in!
Inspanningsfysiologie en fysieke training bij ouderen
eerste helft 2025 (belangstelling?)
Valpreventie en valtraining: programma Vallen Verleden Tijd
12-dec-'25 (belangstelling?)
Motoriek van de ouder wordende mens
29-okt-'25 schrijf je nu in!
Fysiotherapie in de palliatieve levensfase bij geriatrische patiënten
tweede helft 2025 (belangstelling?)
Functionele fysiotherapie op een longstay somatiek-afdeling
tweede helft 2025 (belangstelling?)
Sarcopenie, voeding en training in de geriatrie
16-jun-'25 schrijf je nu in!
Functiestoornissen van de bekkenbodem in de geriatrie
23-sep-'25 schrijf je nu in!
Paratonie en andere motorische stoornissen bij dementie
23-apr-'25 schrijf je nu in!
Verdiepingsdag Vallen Verleden Tijd
29-mrt-'25 schrijf je nu in!
Masterclass De kwetsbare oudere
tweede helft 2025 (belangstelling?)
Fysieke activiteit voor de laag belastbare oudere: Etiologie, klinimetrie, modaliteiten en oefentherapie
1-dec-'25 schrijf je nu in!
Fysieke training bij senioren
24-sep-'25 (belangstelling?)

Accreditatie

Deze scholing is geaccrediteerd voor: Basisregister Algemeen fysiotherapeut (KNGF en Keurmerk) / Deelregister Geriatriefysiotherapeut / Oefentherapeut (coulance regeling) met 12 punten.

Uitleg coulance regeling voor oefentherapeuten.

Doel

Als je deze cursus hebt gevolgd ben ie in staat gerichte keuzes te maken om mensen met osteoporose te begeleiden en behandelen. Je krijgt kennis aangeboden over het ziektebeeld osteoporose en wat dat betekent voor de patiënten. Daarbij krijg je achtergronden over de medische behandeling en onderzoeksmogelijkheden. Ook komt de evidentie voor paramedische hulpverlening aan bod.

Beschrijving

Osteoporose is een aandoening die vooral op oudere leeftijd voorkomt. In Nederland lijden minstens 800.000 mensen aan osteoporose. De botten worden zo zwak (poreus) dat je patiënten zomaar iets kunnen breken. De meest voorkomende breuken als gevolg van osteoporose zijn pols-, heup- en wervelbreuken. In Nederland breken er jaarlijks ± 16.000 mensen een heup, 16.000 breken een pols en ziekenhuizen registreren jaarlijks ±14.500 wervelfracturen ten gevolge van het sluipende proces van botontkalking. Deze 14.500 fracturen zijn waarschijnlijk nog maar het topje van de ijsberg, want in veel gevallen ontbreekt registratie ervan.

Eén op de vier vrouwen boven de 55 jaar krijgt osteoporose. Het is echter onjuist te denken dat osteoporose een vrouwenziekte is. Hoewel het vaker bij vrouwen voorkomt dan bij mannen, betekent dat zeker niet dat mannen geen osteoporose kunnen krijgen. Eén op de 12 mannen krijgt osteoporose! Uit onderzoek blijkt dat in de meeste gevallen osteoporose pas wordt ontdekt wanneer men iets breekt. Je kunt veel doen om de ziekte te voorkomen, maar dan moet je er wel tijdig bij zijn. Deskundigen ramen de behandelkosten nu op ruim 300 miljoen euro. De verwachting is dat in het jaar 2025 deze kosten zullen oplopen tot meer dan een half miljard euro. Om de ingrijpende sociaal-maatschappelijke gevolgen van osteoporose (invalideren, vervroegde sterfte, etc.) te beperken, is het essentieel dat deze ziekte vroegtijdig wordt onderkend. Voor osteoporose geldt heel duidelijk 'voorkomen is beter dan breken'. Dat is voldoende reden voor het NPi om in nauwe samenwerking met de Osteoporose Stichting over dit onderwerp een cursus te organiseren.

In deze cursus staat de mens met de ziekte osteoporose centraal. Op een beeldende wijze tonen de docenten de vergaande gevolgen van de aandoening. Zij maken inzichtelijk wat het betekent om last van de ziekte te hebben. Ook bespreken zij uitgebreid vanuit medisch perspectief de huidige stand van zaken in het onderzoek en de behandeling. Veel aandacht besteden zij aan het stellen van de diagnose. Wie stelt de diagnose en hoe gaat dat in zijn werk? Welke factoren bepalen of iemand mogelijk deze ziekte krijgt? En welke indicatoren maken de kans groot dat iemand de ziekte al heeft? Vanzelfsprekend is er ook aandacht voor de medicamenteuze behandelmogelijkheden en de invloed van voeding. De nadruk ligt in deze tweedaagse cursus op de behandeling en begeleiding door jou als paramedicus. Je krijgt duidelijke richtlijnen over het belast bewegen en voor het maken van gerichte keuzes bij de paramedische behandeling en begeleiding van mensen met osteoporose.

Docenten

  • Christianne Bessems, Geriatriefysiotherapeut, docent Avans+
  • Harry van den Broek, Osteoporose vereniging
  • Annelies de Haan - Lenferink, geriatriefysiotherapeut
  • dr. Eva Jacobs, orthopedisch chirurg Maastricht UMC+
  • dr. Hendrikus Verhaar, internist UMC Utrecht

Cursusleiding

  • Christianne Bessems, Geriatriefysiotherapeut, docent Avans+
  • Frans Lanting, Nederlands Paramedisch Instituut

Didactische werkwijze

Hoorcollege, responsiecollege, praktijk

Beoordeling door cursisten

Vraag 1: Welke beoordeling geef je de cursus in het algemeen?

Vraag 2: In welke mate beschikte(n) de docent(en)/spreker(s)* over de benodigde vakinhoudelijke kennis en vaardigheden?

Vraag 3: In welke mate is het geleerde toepasbaar in jouw huidige of toekomstige beroeps- en/of functie-uitoefening?

Vraag 4: Hoe luidt jouw oordeel over de organisatie tijdens de scholingsactiviteit (denk aan accommodatie, bereikbaarheid, kwaliteit van opleidingsruimten, hoeveelheid pauze, cursustijden, verzorging etc.)?

Vraag 5: Zou je het volgen van deze scholingsactiviteit aanbevelen aan collega's?

Je contactpersonen bij het NPi

Voor administratieve en algemene vragen:

angelique-van-beekum Angélique van Beekum
e-mail: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.
telefoon: 06 82 64 35 84

Voor inhoudelijke vragen:

frans-lanting Frans Lanting
e-mail: Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.
telefoon: 06 15 86 19 50